Supercela

Z Meteo Encyklopedie
Přejít na: navigace, hledání

Konvekční bouřka, která má většinou velmi významnou intenzitu a skládá se z jedné buňky (cela). Tato je velmi výrazná a její životnost je několik hodin a to vlivem mohutného vzestupného proudu. Tento významně rotuje kolem vertikální osy a dosahuje vertikální rychlosti 50 až 60m/s. Definice supercely se mění a to zpřesňuje na základě nových poznatků o této výjimečně silné bouři. Při splnění určitých podmínek v podobě hodnot parametrů a chování bouřky se označuje bouřka jako derecho (čtěte "derečo").

Aktuální definice[editovat]

Výskyt dlouhotrvajícího vzestupného pohybu vzduchu ve spojení s atmosférickým vírem (mezocyklona) ve středních vzestupného proudu vzduchu. V supercele existují dva sestupné proudy vzduchu a to přední a zadní. Významná organizace struktur proudění je odpovědná za specifické projevy supercelární bouře výskytem tornád, krupobití v podobě velkých krup i extrémních nárazů větru. Horizontálně se od běžných bouřek nijak lišit nemusí.

Pozorujeme-li supercelu na odrazu z radiolokátoru, tak se vyznačuje uzavřenou oblastí snížené radarové odrazivosti (zkr. BWER) a hákovitým echem a to v blízkosti vzestupného pohybu vzduchu velkou intenzitou. Při pozorování z povrchu je určitým indikátorem výskytu supercely výskyt jevu wall cloud. Ale není to rozhodující prvek o tom, že jde o supercelu.