Tlak vzduchu

Z Meteo Encyklopedie
Přejít na: navigace, hledání

Přesněji atmosférický tlak je tlak, který vyvíjí atmosféra Země. U povrchu vyvíjí největší tlak, proto s rostoucí výškou tlak vzduchu úměrně klesá.

Tlak vzduchu měříme barometry. I když barometr má zabudován dnes každý digitální meteorologická stanice, tak stále jsou velmi populární a přesné klasické ručičkové barometry. Jsou prakticky základním vybavením domácnosti. Takový tlakoměr ukazuje základní změny tlaku, na kterých závisí další vývoj počasí. Podle změn tlaku vzduchu můžeme počasí na několik hodin dopředu předpovědět, i když s jistými nejistotami. Předpovídat můžeme jen pravděpodobnost jeho změny k lepšímu nebo k horšímu. Přesné projevy konkrétního charakteru počasí ovšem podle tohoto poklesu přesněji určit nemůžeme. Například zda se objeví v daném místě srážky nebo jestli přijde změna teploty vzduchu a případně jak výrazná.

Hodnoty tlaku vzduchu udáváme nejčastěji v jednotce hekto Pascal (hPa), ale také jsou používány jednotky milibar (mb). Dříve se tlak vzduchu udával v jednotkách milimetry rtuťového sloupce (mmHg).